WYMIANA ZAGRANICZNA UCZNIÓW Z PROJEKTU “GREEN SCHOOL, GREEN FUTURE” W SP 368 W WARSZAWIE

Nasza szkoła gościła 15 uczniów zagranicznych i 13 nauczycieli z Portugalii, Turcji, Włoch, Grecji oraz Szwecji w dniach 13.10.2019 – 19.10.2019 r. Celem międzynarodowego spotkania była realizacja zadań wynikających z uczestnictwa szkoły w projekcie „Green school, green future” z programu Erasmus+.

Podczas wymiany zagranicznej realizowane były różnorodne aktywności, które dotyczyły promowania działań na rzecz ochrony środowiska poprzez wymianę doświadczeń i korzystanie z rozwiązań zastosowanych w innych państwach. Delegacje zagraniczne miały przyjemność uczestnictwa w wielu ciekawych wydarzeniach, służących poznawaniu zwyczajów i tradycji naszego kraju.
Pobyt gości zagranicznych w Polsce został wypełniony bardzo bogatym programem, dotyczącym przedsiębiorstwa oraz ochrony środowiska. Uczestnicy wymiany wzięli udział w wykładzie pt. „Etyka środowiska”, wygłoszonym przez panią Dominikę Dzwonkowską na UKSW w Warszawie. Uczniowie wyświetlali swoje prezentacje na temat przedsiębiorczości, definiowali trudne pojęcia ekonomiczne. W ramach współpracy SP nr 368 ze studiem ATM „Artysta” pani Anna Salamon–Kalinowska zorganizowała dla naszej grupy warsztaty artystyczne na Zamku Ujazdowskim. Poprzez połączenie tańca, śpiewu i ruchu scenicznego powstały atrakcyjne scenki teatralne o tematyce ekologicznej. Uczniowie brali udział w inspirującej debacie na temat problemów środowiskowych, występujących w krajach partnerskich. Nasi goście zwiedzili wystawę ekologiczną w Centrum Sztuki Współczesnej, nauczyli się piosenki M. Jacksona “Earth song”, jak również piosenki “Sou eu”. Uczestnicy wymiany dowiedzieli się na czym polega Capoeira, poznali podstawowe kroki tańca Macullele. Nasza grupa międzynarodowa wzięła udział w wywiadzie z panią Justyną Tomańską i panem Mariuszem Totoszko, który został wyemitowany dnia 17 października 2019 r. o godz. 17:30 w Polskim Radiu Dzieciom, podczas audycji „Zbieraj z klasą”. Grupa projektowa była również gośćmi u pani Darii Druzgały w programie „Muzyczne podróże” dnia 16 października 2019 r. Podczas wymiany zagranicznej uczniowie i nauczyciele zwiedzili Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, wzięli udział w grze terenowej na Starym Mieście pt. „Treasure Hunt”, jak również byli gośćmi Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy p. Izabeli Ziątek. W Urzędzie Dzielnicy Białołęka wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu na temat ekologii w Polsce. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta w piekarni „Lubaszko”. Uczniowie zapoznali się z różnymi technologiami wykorzystywanymi w piekarni do przygotowania ciasta na różne rodzaje pieczywa, dowiedzieli się jakie urządzenia przydatne są do produkcji bułek, chałek, pakowania chleba oraz poznali przeznaczenie wielkiego pieca. Nasi goście mogli samodzielnie wykonywać chałki, które zostały umieszczone w piecu do wypieku. Do jednej z najprzyjemniejszych chwil należała degustacja pysznego pieczywa.

Wymiana zagraniczna dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Nawiązały się nowe przyjaźnie, które mamy nadzieję podtrzymywać w przyszłości. Temat ekologii stał się ważnym łącznikiem pomiędzy partnerskimi szkołami.

Więcej w zakładce Galeria.

Małgorzata Sobczyk
nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 368

Skip to content