ERASMUS+ – OBSERWACJA PRACY W 4 GYMNASIUM OF MYTILENE NA GRECKIEJ WYSPIE LESBOS

Projekt: Szkoła, w której każdy znajdzie swojego idola
Numer projektu: 2022-2-PL01-KA122-SCH-000096092
Grecja, Lesbos, 28/09/2023 – 2/10/2023

W ramach realizacji projektu “Szkoła, w której każdy znajdzie swojego idola” z programu Erasmus+ akcja KA122-SCH nauczyciele z naszej szkoły (Krystyna Sosnowska, Adrianna Urbańska, Monika Kazimierczuk, Małgorzata Sobczyk) mogli obserwować codzienną pracę w 4 Gymnasium of Mytilene.

Wyjazd przyczynił się do omówienia wielu zagadnień dot. zagranicznych systemów edukacji, oceniania, metod dokumentowania pracy, zasad i sposobów egzaminowania uczniów, zarządzania greckimi placówkami oświaty. Nasi nauczyciele brali udział w lekcjach z przedmiotów ścisłych, nauk humanistycznych oraz zajęciach językowych. Obserwacja pracy przyczyniła się do poznania wyposażenia szkoły, zadawania pytań i prowadzenia dyskusji z greckimi nauczycielami na tematy dotyczące pracy szkolnej z uchodźcami z Syrii, Almerii oraz Afganistanu. Dużo uwagi poświęcono zajęciom prowadzonym na świeżym powietrzu. Nasi nauczyciele brali udział w lekcjach sportowych w Centrum Atletyki oraz zajęciach z ornitologii prowadzonych na ternie parku Salinas w Kalloni Gulf. Niezwykle cennym doświadczeniem, ukazującym metody pracy na świeżym powietrzu była wizyta w Natural History Museum of the Lesvos Petrified Forest, jak również w Muzeum Produkcji Oliwy w Papados. Realizowany program uwzględniał poszerzenie wiedzy na temat twórczości artystycznej greckiej wyspy Lesbos. Było to możliwe poprzez zwiedzanie Muzeum Sztuki Współczesnej Teriade w Mytilene, jak również pięknych rękodzieł w tradycyjnej wiosce Agiasos. Ostatniego dnia odbyło się seminarium podsumowujące wraz z dyskusją na temat zaleceń dotyczących realizacji kształcenia praktycznego oraz zarządzania placówką wielokulturową.

Obserwacja pracy w postaci job shadowingu w 4 Gymnasium of Mytilene była niezwykle cennym doświadczeniem dla naszej szkoły. Nawiązane kontakty zawodowe pozwolą na realizację kolejnych projektów na arenie międzynarodowej. Nabycie wiedzy z zakresu edukacji na świeżym powietrzu, jak również pracy z mniejszościami narodowymi będzie dla nas cennym wsparciem w codziennych działaniach, służących podnoszeniu jakości pracy naszej placówki.

Małgorzata Sobczyk