WYMIANA MIĘDZYNARODOWA Z PROJEKTU “EEVTT” W MACEDONII

W dniach od 8 marca 2020 do 14 marca 2020 dwóch uczniów naszej szkoły: Karol Skłodowski z klasy 8b i Mikołaj Hołozubiec z klasy 8c oraz jedna nauczycielka – Justyna Ćwik brali udział w IV Krótkoterminowej Wymianie Grup Uczniów w ramach projektu “EEVTT – Embracing European Values Through Tales”, która odbyła się w VET school “SSOU Mosha Pijade” w Tetovie w Macedonii Północnej. Językiem komunikacji był język angielski. W wydarzeniu oprócz naszej grupy z Polski wzięły udział delegacje z trzech krajów partnerskich: Portugalii, Rumunii i Macedonii. Na skutek bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej związanej z pandemią koronawirusa w spotkaniu nie wzięły udziału 2 kraje: Grecja i Turcja, którym władze nie zezwoliły na wyjazd za granicę.

Celem spotkania w myśl hasła: “My European Value” było dokonanie wyboru uniwersalnych wartości, które powinny być motywem przewodnim nowoczesnej bajki.

W czasie wymiany partnerzy przedstawili główne punkty i założenia swoich współczesnych baśni, a także szkice swoich nowoczesnych historii. Taka wymiana poglądów i doświadczeń zacieśniła więzy między uczestnikami, wzbogaciła wiedzę na temat partnerów projektu i pozwoliła im się poznać jeszcze bliżej. Wśród zrealizowanych zadań były m. in. zadania przełamujące lody, zwiedzanie i poznawanie macedońskiej szkoły zawodowej, w tym sal lekcyjnych i pracowni warsztatowych oraz prezentowanie wstępnych wersji (szkiców) nowoczesnych baśni przez poszczególnych uczestników mobilności. Partnerzy projektu napisali i przedstawili krótkie historyjki dotyczące wartości, których najbardziej brakuje ich współczesnym społeczeństwom.
Oprócz zajęć warsztatowych na terenie szkoły uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w 3 wycieczkach po Macedonii Północnej.

Pierwszą z nich była wycieczka do Kanionu Matka, który zajmuje 5 tysięcy hektarów i jest ukryty między górami monastyrów i krajobrazów. Jest to przepiękny i malowniczy kanion pełen unikatowych formacji skalnych, który o tej porze roku jest oazą ciszy i spokoju. Następnie mieli okazję zobaczyć stolicę Macedonii Skopje, gdzie dzięki miejscowemu przewodnikowi poznali główne punkty miasta i ich bogatą historię. Warto tu wspomnieć choćby Muzeum Matki Teresy z Kalkuty czy Pomnik Aleksandra Macedońskiego.

Drugą wycieczką był całodniowy pobyt w Ochrydzie nad jeziorem Ochryd, które Macedończycy nazywają swoim morzem, i które stanowi doskonale znaną bazę wypadową nie tylko ludności miejscowej, ale także turystyczną destynację znaną na całym świecie.

Trzecią wycieczką był wyjazd do Popowej Sapki, która jest macedońskim kurortem narciarskim i zachwyca swoimi pejzażami.

Każde z tych miejsc przybliżało duszę Macedonii i pozwalało poznać jej kulturę i historię.

Pobyt w Macedonii Północnej obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Dzięki wyjazdowi mogliśmy nie tylko zrealizować kolejne zadania projektowe, ale także nawiązać nowe przyjaźnie i poznać unikatowe miejsca, do których z pewnością będziemy chcieli powrócić.

Więcej w zakładce Galeria.