WYCIECZKA DO TWIERDZY MODLIN

Klasa 3G odwiedziła historyczne miejsce – Twierdzę Modlin. Znajduje się ona na granicy Nowego Dworu Mazowieckiego i u zbiegu trzech rzek: Wisły, Narwi oraz Wkry. Gdy dojechaliśmy, na miejscu czekał już na nas przewodnik, który opowiedział nam wstępnie o historii fortecy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzenia cmentarza fortecznego (garnizonowego) położonego w pobliżu kwatery nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939 r. Następnie udaliśmy się w podziemia. Podczas wycieczki mieliśmy też okazję poznać historię o Baśce Murmańskiej, niedźwiedzicy przygarniętej z północnej Rosji. W trakcie krótkiej przerwy wspólnie robiliśmy zdjęcia z jej wizerunkiem. Później udaliśmy się do autokaru i podjechaliśmy do tarasu widokowego i wieży artyleryjskiej, zwanej elewatorem. Tam opiekunowie zorganizowali dla nas grę terenową. Podzieleni na trzy grupy, mieliśmy do wykonania kilka zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem. Nagroda na końcu trasy była zaskakująco miła 🙂 Słodkie, pyszne batoniki umiliły nam kolejny punkt wycieczki, czyli – tradycyjne, klasowe ognisko z kiełbaskami i gorącą herbatą. Nawet nie wiedzieliśmy, że ciepłe płomienie potrafią być tak przyjemne. Wszak wszyscy byliśmy przemoczeni do suchej nitki… i szczęśliwi, że spędziliśmy ten dzień razem. Do Warszawy wróciliśmy o godzinie 15:30 i właściwie od razu zaczęliśmy marzyć o kolejnej wspólnej wyprawie.

Aleksandra Bożek