WARSZTATY Z PROGRAMOWANIA ROBOTÓW

W dniu 3 października 2019 roku grupa uczniów klas z rozszerzonym programem nauczania informatyki 7C i 8A wraz ze swoim nauczycielem p. Marcinem Leśniewskim wybrała się do Centralnego Domu Technologii.

Pobyt w nowo otwartym centrum naukowym zaczął się od warsztatów dotyczących robotów. Na początek wszyscy zastanowili się co łączy sny z robotami i co się wtedy w rzeczywistości dzieje w naszym mózgu, a także w mózgu robotów (tych dosłownych i rozumianych bardziej szeroko, chociażby w kontekście tego co wyświetlają nam portale społecznościowe). Następnie przyszedł czas na zaprogramowanie prawdziwych robotów, tak aby pokonały określony tor przeszkód. Uczniowie musieli sporostać utrudnieniu, które polegało na tym, że jednostka odległości przemierzanej przez robota nie była mierzona w centymetrach, a w… sekundach. A same roboty, z którymi pracowaliśmy to Skriboty (dla niewtajemniczonych to roboty wydrukowane na drukarkach 3D). Po warsztatach z robotami odwiedziliśmy przestrzeń wystaw, gdzie prezentowane są najnowsze polskie i zagraniczne technologie, a także prototypy innowacyjnych produktów i projektów badawczych – my zobaczyliśmy m.in. różnego rodzaju roboty, drony, przestrzeń wirtualnej rzeczywistości czy wirtualne boisko do piłki nożnej.

Pobyt w Centralnym Domu Technologii poza świetną zabawą, był dla nas także powtórką zagadnień związanych z algorytmami, programowaniem i robotyką, a także dowodem na to, że współpraca w grupie nad zadaniem projektowym mimo, że przynosi duże korzyści to jest czymś niezwykle trudnym i wymagającym treningu, bo odpowiedzialność za wynik grupy wymaga albo przekonania innych do swojej koncepcji albo uznania racji osoby która przedstawi koncepcję lepszą od nas.

Więcej w zakładce Galeria.