WARSZTATY KREATYWNE AKADEMII WYNALAZCÓW IM. ROBERTA BOSCHA: “KRYPTOLOGIA KIEDYŚ I DZIŚ” I “JAK ZBUDOWAĆ ROBOTA?”

Grupa uczniów naszej szkoły z klas 7C i 8C wraz z p. Marcinem Leśniewskim wzięli udział w dwóch warsztatach kreatywnych organizowanych przy okazji IX edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha – warsztaty prowadzone są przez koła naukowe studentów Politechniki Warszawskiej.

Pierwszy warsztat odbył się 19 listopada 2019 na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych, poprowadzili go studenci z Koła Naukowego Matematyków.

Na zajęciach przedstawione zostały podstawowe techniki szyfrowania takie jak szyfr Cezara z różnym kluczem, szyfr polialfabetyczny z analizą częstości występowania liter czy szyfr z kluczem jednorazowym. Uczniowie poznali najważniejsze od starożytności po współczesność momenty historii kryptologii, w tym historę wpływu polskich matematyków na złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma czy aktualne sposoby uzyskiwania poufnych informacji przez cyberprzestępców. Po odszyfrowaniu wiadomości przekazanej przez prowadzących, uczniowie w grupach mieli okazję opracować własny szyfr wraz z kluczem deszyfrującym i zakodować wiadomość z wykorzystaniem jednej z popularnych technik, a następnie przekazać te zaszyfrowane wiadomości do odszyfrowania pozostałym grupom uczniów.

Drugi warsztat odbył się 22 listopada 2019 na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, poprowadzili go studenci z Koła Naukowego Robotyków.

Podczas trwania warsztatów uczniowie najpierw dowiedzieli się z jakich podstawowych elementów – mechanicznych, elektrycznych i programistycznych – są zbudowane roboty oraz poznali komunikacji z robotami, a następnie w części praktycznej pod opieką studentów zbudowali w zespołach własnego Line Followe’ra z wcześniej przygotowanych części. Na koniec przyszedł czas na testy na specjalnym torze: najpierw zbudowanego przez siebie robota, a następnie innych robotów skonstruowanych przez członków Koła Naukowego Robotyków.

Jak zwykle na koniec warsztatów odbywały się quizy z pytaniami zadawanymi przez studentów za które osoby które najszybciej udzieliły odpowiedzi otrzymały nagrody – nagrodę-niespodziankę (bo nie zdradzimy co to było) otrzymał podczas pierwszego warsztatu Kacper Żenczykowski, a podczas drugiego Jan Heine.

Więcej w zakładce Galeria:
warsztat kreatywny “Od Cezara do Enigmy – kryptologia kiedyś i dziś”
warsztat kreatywny “Jak zbudować robota? Zobacz jakie to proste!”