OBCHODY 5-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 368 IM. “POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW”

Mój łuk złocisty niech przyniosą,
I moje strzały pożądania;
I moją włócznię: O niebiosa!
Mój rydwan ognia niech tu stanie.
W. Blake’a

W dniu 29 marca słowami Wiliama Blakego rozpoczęły się obchody 5-lecia Szkoły Podstawowej nr 368 im. “Polskich Olimpijczyków”. Uroczystość, poprowadzona przez pana Michała Zawackiego, dziennikarza i komentatora telewizyjnego, rozpoczęła się od przekazania przez panią dyrektor Krystynę Sosnowską absolwentom naszej szkoły ognia olimpijskiego. Ten symboliczny gest przypominał o wielu ważnych wartościach jakimi na co dzień kierują się nasi uczniowie oraz stał się symbolem pamięci o patronach szkoły. Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów zaprzyjaźnionych białołęckich szkół oraz naszej szkoły. Odśpiewano hymn państwowy oraz hymn Szkoły Podstawowej nr 368. W tym wyjątkowym dla całej społeczności szkolnej dniu gościliśmy: panią Magdalenę Roguską- Wiceprzewodniczącą Rady m.st. Warszawy, panią Agnieszkę Borowską- Radną m.st. Warszawy, panią Annę Auksel- Sekutowicz- Radną m.st. Warszawy. Swoją obecnością zaszczyciły nas panie: Anna Majchrzak – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Białołęka i pani Izabela Ziątek – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Białołęka. Wśród gości nie zabrakło: pani Izabeli Winiarskiej- radnej Dzielnicy Białołęka, Naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania- pana Mirosława Urbańskiego, pracowników Urzędu Dzielnicy Białołęka, dyrektorów szkół, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji, z którymi współpracujemy. Niezmiernie było nam miło gościć olimpijczyków, sportowców, trenerów i działaczy sportowych m.in. p. Kajetana Broniewskiego, p. Lesława Ćmikiewicza, p. Dariusza Górskiego, p. Radosława Kawęckiego, p. Pawła Korzeniowskiego, p. Jerzego Kraskę, p. Andrzeja Malinę, p. Ryszarda Serugę, p. Pawła Skrzecza, p. Andrzeja Strejlaua, p. Macieja Zawojskiego, p. Władysława Zielińskiego.

Pani dyrektor Krystyna Sosnowska w swoim przemówieniu przypomniała historię powstania placówki, która została przekształcona z Gimnazjum nr 164. Przedstawiła najważniejsze osiągnięcia i sukcesy uczniów SP 368, podkreślając ogromne zaangażowanie całej społeczności szkolnej w tych przedsięwzięciach. W ciepłych słowach skierowanych do wszystkich zebranych zaprosiła do wspólnej refleksji, wspomnień i świętowania jubileuszu. Z uwagą wysłuchaliśmy słów zastępcy Burmistrza Dzielnicy Białołęka pani Anny Majchrzak oraz Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Białołęka pani Izabeli Ziątek, które w swoich wystąpieniach nie szczędziły słów uznania dla aktywnej działalności szkoły. Nie zabrakło wielu dobrych życzeń od innych zaproszonych gości. Ogromnym zaszczytem dla naszej szkoły było wyjątkowe i emocjonujące wydarzenie: uroczyste wręczenie Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Warszawy. To wyróżnienie otrzymali dwaj wyjątkowi olimpijczycy- pan Władysław Zieliński i pan Kajetan Broniewski. Oznaki wręczyły panie: Magdalena Roguska- Wiceprzewodnicząca Rady m. st. Warszawy i pani Agnieszka Borowska- Radna m.st. Warszawy.

Wszystkim gościom dedykowany był program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły, gdzie szkolni sprawozdawcy sportowi w duchu olimpijskim przedstawili dotychczasowe osiągnięcia SP 368. Przedstawienie, jak przystało na otwarcie ważnych olimpijskich wyzwań, rozpoczął taniec z flagami w barwach olimpijskich. Nie zabrakło piosenek w wykonaniu uczennic z klasy 5c. Najmłodsi z klasy 2c i 3k pokazali swój kunszt taneczny, który spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności. Największą niespodzianką dla obecnych na uroczystości jubileuszu był film z nagranymi życzeniami od Polskich Olimpijczyków dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 368. Część artystyczną uroczystości zakończył koncert zespołu smyczkowego klas 6. Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. W wykonaniu młodych artystów usłyszeliśmy m.in. utwór “Symhonia de Nativitate”, “Wal” Dymitra Schostakowitscha czy “The Pink Panther” Manciniego.

Po występach artystycznych goście mieli okazję porozmawiać w kuluarach, zwiedzić naszą szkołę. Atrakcją stała się wystawa przygotowana przez Klub Sportowy “Spójnia- Warszawa” propagująca ideę sportu – wioślarstwo. Goście mogli również obejrzeć wystawę plenerową zdjęć z olimpijczykami z Sokolstwa Polskiego w Ameryce, którzy startowali na olimpiadach w barwach Polski. Dzięki uprzejmości Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej mogliśmy poznać historię polskich olimpijczyków.

Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyła radość. To były wyjątkowe i niezapomniane chwile. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii naszej szkoły. Odżyły wspomnienia z minionych lat, ale również powstały nowe pomysły na przyszłość. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w murach dostojnej jubilatki.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć.