KRÓTKOTRMINOWA WYMIANA GRUP UCZNIÓW Z PROJEKTU “MENSAJE DE PICASSO SIEMPRE VIVE EN CIUDADANÍA ACTIVA”

W ramach projektu “Mensaje de Picasso siempre vive en ciudadanía activa” z programu Erasmus+ grupa 4 uczennic języka hiszpańskiego: Gabriela Mańczyk (8B), Malwina Łukawczyk (7D), Anna Kurowska (7D) i Matylda Rais (7D) oraz dwie nauczycielki Małgorzata Sobczyk i Joanna Tapia reprezentowały naszą szkołę podczas krótkoterminowej wymiany grup uczniów w Hiszpanii w Purchenie. Wyjazd trwał od 02 lutego do 08 lutego 2020 r. Językiem komunikacji był język hiszpański. W wydarzeniu wzięły udział delegacje z czterech krajów partnerskich: Hiszpanii, Czech, Włoch i Polski.

Gospodarzem pierwszego międzynarodowego spotkania była szkoła IES Entresierras, położona na południu Hiszpanii. Główne zadanie dotyczyło zapoznania się na żywo uczestników projektu oraz realizacji zadań, przybliżających młodzieży postać głównego bohatera przedsięwzięcia – Pabla Picasso. Wizytę rozpoczęło oficjalne powitanie przybyłych gości przez Dyrektora Szkoły Pana Francisco Fernandez Bocanegra oraz Pana Burmistrza Juana Miguela Tortosa Conchillo w Urzędzie Miasta Purchena. Następnie nasza grupa została przyjęta w Europejskiej Radzie Młodzieży w Almerii, gdzie został przedstawiony nasz projekt oraz wszyscy jego uczestnicy. Podczas konferencji podkreślono znaczenie wymiany doświadczeń, nabywania dobrych praktyk i metod edukacyjnych, stosowanych przez uczestników projektu na poziomie międzynarodowym. Nauczyciele wzięli udział w wywiadzie radiowym dla stacji Dipalme Radio. Po powrocie z Almerii uczniowie malowali obraz “Guernica” na patiu szkolnym. Było to działanie zespołowe, które dotyczyło odwzorowania oryginału dzieła Pabla Picasso wielkości 3,49 m x 7,77 m. W celu odkrywania istniejących na ścianach graffiti międzynarodowa grupa odbyła niezwykły spacer ulicami Purcheny. Uczniowie mieli przyjemność wyrażenia swojej ekspresji twórczej poprzez umieszczanie obrazów, podpisów i rysunków dotyczących projektu w przestrzeni publicznej miasta. Nasza grupa projektowa za pomocą malowania sprayem lub pędzlem i sprayem ozdobiła długi mur wąwozu, pozostawiając za zawsze ślady swojej obecności w Purchenie. Oprócz zajęć artystycznych uczniowie ćwiczyli swoje kompetencje językowe opowiadając innym o poszczególnych okresach z życia artysty. Polska grupa zgłębiała wiedzę na temat okresu różowego w życiu Pabla Picasso. Pobyt w Hiszpanii dostarczył nam okazji do zobaczenia wielu pięknych andaluzyjskich miasta min. Granady i Malagi. Szczególnie ważny okazał się pobyt w Casa Natal de Picasso (dom urodzenia artysty), jak również w kościele Św. Jakuba, w którym Pablo został ochrzczony. Wspaniałą przygodą była wizyta w Museo de Picasso w Maladze, gdzie zobaczyliśmy wiele dzieł andaluzyjskiego twórcy.

Pobyt w Hiszpanii na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wspólnie spędzony czas minął zdecydowanie ze szybko, ale pozostawił w naszych sercach wiele cudownych wspomnień. Projekt “Mensaje de Picasso siempre vive en ciudadanía activa” stał się okazją do zawarcia nowych znajomości, które będziemy pielęgnować.

Więcej w zakładce Galeria.

Skip to content