IV KRÓTKOTRMINOWA WYMIANA GRUP UCZNIÓW Z PROJEKTU “MENSAJE DE PICASSO SIEMPRE VIVE EN CIUDADANÍA ACTIVA” W POLSCE

W ramach projektu “Mensaje de Picasso siempre vive en ciudadanía activa” z programu Erasmus+ miała miejsce IV krótkoterminowa wymiana grup uczniów. Do naszej placówki przyjechało 13 uczniów zagranicznych i 6 nauczycieli z krajów: Hiszpania, Włochy, Czechy. Spotkanie trwało od 29 maja 2022 r. do 4 czerwca 2022 r. Językiem komunikacji był język hiszpański.

Szkoła Podstawowa nr 368 bardzo długa czekała na to wydarzenie, którego termin z uwagi na pandemię był kilkakrotnie przekładany. Wymiana miała bardzo duże znaczenie również ze względu na działania podsumowujące realizację projektu. Tydzień mobilności rozpoczął się oficjalnym powitaniem gości przez panią dyrektor Krystynę Sosnowską, a następnie występami artystycznymi przygotowanymi przez naszych młodszych kolegów min. pod opieką pani Oli Motyczyńskiej i pani Moniki Binkiewicz. Jednym z największych sukcesów tygodnia było wystawienie na scenie teatralnej przedstawienia pt. “Malabarse de cubismo” / “Kuglarstwo kubizmu”, które można było zobaczyć 30.05.2021 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Głębockiej. Na scenie wystąpili aktorzy w międzynarodowym składzie. Reżyserem spektaklu była pani Anna Salamon ze Studia ATM, która od kilku lat współpracuje z naszą szkołą. Kolejnym wielkim przedsięwzięciem było wykonanie grafity na budynku garażu szkolnego. Całokształt prac koordynował nauczyciel plastyki – pan Sebastian Kloc. Powstało piękne malowidło pt. “Mi Guernica 2”, które jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny na Ukrainie, jak również znakiem nawołującym do pokoju na świecie. Dzieło składa się z trzech części (każda ściana pomalowana została w innej kolorystyce), przepełnionych głęboką symboliką, która porusza serca oryginalnością swojego przekazu. Tydzień w Polsce obfitował w różnorodne wydarzenia. Nie zabrakło czasu na zwiedzanie miasta, uczestnictwo w grze miejskiej pt. “La Gincana”, czy też w lekcji muzealnej o polskim malarstwie XX wieku. W trakcie mobilności zrealizowany został warsztat filmowy pt. “Quiero Europa”, który polegał na stworzeniu filmów promujących wszystkie mobilności w ramach pracy projektowej. Sporo wrażeń dostarczył nam warsztat artystyczny, poprowadzony przez panią Dorotę Kazimierczuk, który polegał na stworzeniu pięknej ilustracji graficznej z wizerunkiem loga projektowego na lnianej torbie, jak również festyn z okazji dnia dziecka, w którym wzięli udział nasi goście zagraniczni.

Wymiana w Polsce była dla nas doskonałą okazją do podjęcia różnorodnych działań służących integracji oraz otwartości na inne kultury. Wyjątkowy tydzień zakończyła uroczystość wręczenia certyfikatów z upominkami, przygotowanymi dla naszych gości, jak również polskich uczniów, którzy otworzyli swoje domy dla zagranicznych kolegów. Mobilność stała się okazją do praktycznego użycia języka hiszpańskiego, jak również zawarcia nowych przyjaźni, które mamy nadzieję pielęgnować.

Więcej w zakładce Galeria.