III KRÓTKOTRMINOWA WYMIANA GRUP UCZNIÓW Z PROJEKTU “MENSAJE DE PICASSO SIEMPRE VIVE EN CIUDADANÍA ACTIVA” WE WŁOSZECH

W ramach projektu “Mensaje de Picasso siempre vive en ciudadanía activa” z programu Erasmus+ grupa 4 uczniów języka hiszpańskiego: Julia Ciska (7f), Kinga Seklecka (7f), Maja Misiun (7d), Weronika Zoń (7c) wraz z opiekunem koła Erasmus+ panią Małgorzatą Sobczyk, panią wicedyrektor Adrianną Urbańską oraz panią dyrektor Krystyną Sosnowską reprezentowały naszą szkołę podczas krótkoterminowej wymiany grup uczniów w mieście Taranto (Włochy). Wyjazd trwał od 8 do 15 maja 2022 r. Językiem komunikacji był język hiszpański. W wydarzeniu wzięły udział delegacje z czterech krajów partnerskich: Hiszpanii, Czech, Włoch i Polski.

Gospodarzem trzeciego międzynarodowego spotkania była szkoła Liceo Aristosseno w Taranto we Włoszech. Główne zadanie polegało na wykonaniu grafity na jednej ze ścian budynku, która wymagała renowacji. Powstało piękne malowidło pt. “Mi Guernica”, które jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny na Ukrainie. Dzieło hiszpańskiego malarza stało się wzorem do stworzenia nowej, zaktualizowanej wizji “Guernica”, przepełnionej głęboką symboliką, którą porusza serca oryginalnością swojego przekazu. Kolejnym przedsięwzięciem była realizacja warsztatu pisarskiego pt. “Picasso y la Paloma de la Paz” / “Picasso y gołębica pokoju”. Uczniowie obejrzeli bajkę o P. Picasso i gołąbku pokoju, która stała się inspiracją do stworzenia oryginalnych utworów w międzynarodowych grupach. Podczas pobytu we Włoszech zrealizowana została gra miejska “La Gincana”, która przybliżyła młodzieży najważniejsze zabytki i urocze miejsca w Taranto. W trakcie mobilności uczniowie brali udział w zajęciach szkolnych, jak również w wycieczkach tematycznych do Matery, Alborobello i Monopoli. Pobyt we Włoszech był doskonałą okazją do uczestnictwa w lokalnym święcie ku czci patrona miasta San Cataldo. Sporo wrażeń dostarczyły nam prezentacje tematyczne “Pincel cuentanos”, które polegały na przedstawieniu przez międzynarodowe grupy trudnych wydarzeń historycznych, upamiętnionych w malarstwie poszczególnych krajów. Nasza delegacja przedstawiła dzieło Jerzego Kossaka z 1830 r. pt. “Cud nad Wisłą”. Dzięki temu udało nam się przedstawić innym temat Bitwy Warszawskiej z 1820 r. oraz cudownej interwencji Matki Boskiej. To była niezwykła przygoda, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Majowy tydzień we włoskiej szkole minął zdecydowanie ze szybko, ale pozostawił w naszych sercach wiele miłych wspomnień. Projekt “Mensaje de Picasso siempre vive en ciudadanía activa” stał się okazją do zawarcia kolejnych znajomości, które będziemy pielęgnować. Czekamy na naszych gości w Polsce.

Więcej w zakładce Galeria.