II KRÓTKOTRMINOWA WYMIANA GRUP UCZNIÓW Z PROJEKTU “MENSAJE DE PICASSO SIEMPRE VIVE EN CIUDADANÍA ACTIVA” W CZECHACH

W ramach projektu “Mensaje de Picasso siempre vive en ciudadanía activa” z programu Erasmus+ grupa 5 uczniów języka hiszpańskiego z klasy 7F: Julia Bonk, Amelia Trzaska, Nadia Kozłowska, Jakub Trojak, Szmon Grodzki oraz dwie nauczycielki Małgorzata Sobczyk i Małgorzata Filipiak reprezentowały naszą szkołę podczas krótkoterminowej wymiany grup uczniów w mieście Zlín (Czechy). Wyjazd trwał od 3 października do 9 października 2021 r. Językiem komunikacji był język hiszpański. W wydarzeniu wzięły udział delegacje z czterech krajów partnerskich: Hiszpanii, Czech, Włoch i Polski.

Gospodarzem dugiego międzynarodowego spotkania była szkoła Instituto Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín, położona na południowym wschodzie Czech. Główne zadanie dotyczyło wykonania grafity na jednej ze ścian budynku, która wymagała renowacji w stylu Pabla Picasso. Powstały liczne malowidła: kolorowe freski, wielki smok, flagi krajów partnerskich, napisy wzywające do aktywności w społeczeństwie. Kolejnym przedsięwzięciem była realizacja konkursu pt. “Queremos Europa” / “Kochamy Europę”, przybliżającego młodzieży różnorodne informacje na temat kultury i tradycji krajów partnerskich projektu. Konkurs miał charakter wielorakich zadań, które wykonywały czteroosobowe drużyny uczniów w składach międzynarodowych. W trakcie mobilności uczniowie brali udział w zajęciach szkolnych, jak również w wycieczkach tematycznych do Pragi i Kroměříž. Pobyt w Czechach dostarczył nam okazji do zobaczenia wielu pięknych miejscowości: Luhacovice, Otrokovice. Szczególnie ważny okazał się pobyt w Pradze, którą zwiedzaliśmy szlakiem budynków w stylu kubistycznym. Sporo wrażeń dostarczył nam warsztat plastyczny, podczas, którego wykonywaliśmy kolaże identyfikujące nasze kraje. To była cudowna przygoda, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Jesienny tydzień w czeskiej szkole minął zdecydowanie ze szybko, ale pozostawił w naszych sercach wiele miłych wspomnień. Projekt “Mensaje de Picasso siempre vive en ciudadanía activa” stał się okazją do zawarcia kolejnych znajomości, które będziemy pielęgnować. Czekamy na naszych gości w Polsce.

Więcej w zakładce Galeria.