DZIEŃ ZMARŁYCH W MEKSYKU

31 października uczniowie naszej szkoły (klasa 3C oraz grupa uczniów z klasy 7B) pojechali do X LO im. Królowej Jadwigi w Warszawie, aby obejrzeć wystawę pt. “Dzień zmarłych w Meksyku / Día de los Muertos en México”. Pomysłodawcą wydarzenia jest pan Angel Ivan Tapia, nauczyciel języka hiszpańskiego, pochodzący z Ekwadoru, który przygotował dla nas specjalną prelekcję w języku hiszpańskim na temat Dnia Zmarłych w odległym Meksyku.

Uczniowie dowiedzieli się, że ten dzień jest mieszanką religii katolickiej i indiańskich rytuałów; biesiady przy grobach zmarłych z tequilą, słodyczami i śpiewem, to czas radości, świateł, kolorów i zabawy… Śmierć jest początkiem odrodzenia “rodzimy się by umrzeć, a umieramy by się odrodzić”. Obejrzeliśmy wiele ciekawych prac licealistów, na które można było zagłosować, dowiedzieliśmy się kim jest LLorona, Catrina oraz dlaczego w meksykańskich domach ustawia się figurki Świętej Śmierci. Znakiem jedności w odniesieniu do odległej dla nas tradycji było “złożenie w darze ciasteczek dla zmarłych”, które po obejrzeniu wystawy mogliśmy zjeść. W liceum zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez dyrekcję szkoły. Na zakończenie naszego pobytu pan wicedyrektor Andrzej Prusiński oprowadził nas po szkole i opowiedział wiele ciekawych historii na temat tego miejsca, jak również przybliżył nam informacje odnośnie procesu rekrutacji do liceum.

To był ciekawy dzień, dzięki któremu lepiej rozumiemy meksykańską kulturę.