“DEUTSCH PLUS”: SPOTKANIA, POKAZY NAUKOWE I KONKURSY

W roku szkolnym 2021/2022 Program Deutsch Plus został zainaugurowany w październiku Konferencją Dyrektorów i Koordynatorów Szkół Deutsch Plus, zorganizowaną w Warszawie przez Goethe-Institut we współpracy z Ambasadą Niemiec. W programie znalazła się między innymi dyskusja i wymiana doświadczeń na temat języka niemieckiego w szkołach, omawiana była współpraca szkół w Niemczech i w Polsce, poruszony został temat różnorodności w salach klasowych, edukacja przyszłości i wiele innych. Już niedługo ruszamy z nowymi aktywnościami dla uczniów.

      

fot. Robert Wróblewski, copyright Goethe-Institut

W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła kontynuowała projekt Deutsch Plus odbywający się we współpracy z Goehte-Institut.

W ramach programu Deutsch Plus w marcu i kwietniu uczniowie naszej szkoły z klas 7f i 8c wraz z nauczycielką języka niemieckiego Aliną Cieślak, podjęli się uczestnictwa w programie “Projekte gemeinsam entwickeln.” W projekcie współpracowaliśmy z uczniami ze szkół w Lublinie, Puławach i  w Chałupkach.

Temat “Woher kommt der Osterhase?” – “Skąd pochodzi zając wielkanocy?” pozwolił na zestawienie w języku niemieckim tradycji i zwyczajów wielkanocnych z Polski oraz z  krajów niemieckojęzycznych, poszerzenie słownictwa, stworzenie książki kucharskiej oraz prezentacji ozdób i prac związanych z Wielkanocą. Uczniowie poszerzali w ten sposób swoje kompetencje językowe, uczyli się pracy w zespole, rozwijali umiejętności poszukiwania i wykorzystywania informacji, byli też bardzo kreatywni. Wzmacniali umiejętność posługiwania się narzędziami TIK.  Dnia 14 kwietnia odbyło się spotkanie online, w którym uczestniczyli uczniowie ze wszystkich szkół.

Była to dla nas ciekawa i niezapomniana przygoda. Efekty naszej pracy można zobaczyć na filmiku oraz pod linkiem.

W pierwszym semestrze odbyły się szkolenia dla nauczycieli, konferencja dla dyrektorów szkół oraz co najważniejsze, lekcje – spotkania on-line oraz konkursy dla uczniów z różnych klas. Uczniowie klasy 7F wzięli udział w spotkaniu ze studentem z Berlina, a uczniowie klasy 5C w pokazach naukowych prowadzonych w języku niemieckim przez pana Joachima Heckera. Były to bardzo ciekawe i inspirujące aktywności.

    

W ramach projektu Deutsch Plus realizowanego we współpracy z Goethe-Institut uczniowie naszej szkoły wzięli w pierwszym semestrze udział w konkursach: “Śpiewamy niemieckie kolędy” oraz “Dlaczego uczysz się języka niemieckiego?”. Na zdjęciach wystąpienia kolędowe uczniów oraz nagrody. Uczniowie bardzo zaangażowali się w śpiewanie i pracę.

   

Nadszedł koniec roku szkolnego i czas na zaprezentowanie jeszcze zdjęć z lekcji zdalnej uczniów klasy 7 f i 8 c ze studentkami z Niemiec na temat muzyki. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy o tym, czego obecnie słucha się w Niemczech, przygotowaliśmy także prezentację na temat muzyki w Polsce. Natomiast dnia 22 czerwca odbyło się podsumowanie akcji projektowej “Regional vernetzen” w ramach programu Deutsch Plus. Zaprezentowano wszystkie projekty, w tym także pokazany został filmik z naszego projektu wielkanocnego “Woher kommt der Osterhase?” nad którym pracowaliśmy razem z uczniami z trzech innych szkół z Polski. W relacji można posłuchać także koncertu niemieckiej grupy muzycznej. Link do gali finałowej znajduje się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=p-pPMGUBO58 . O naszej szkole mowa jest około 1:15 h. Życzymy miłego oglądania i już cieszymy się na aktywności projektowe w następnym roku szkolnym.