CYBER EDU ESCAPE ROOM Z OKAZJI DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu to coroczne święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego (w tym roku jest to dzisiejszy dzień 9 lutego) z inicjatywy Komisji Europejskiej, mające na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Z tej okazji zapraszamy całą społeczność naszej szkoły do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanym przez Pana Marcina Leśniewskiego Edu Escape Roomie zatytułowanym “Nieszczęśliwa siódemka”. Tym razem Escape Room jest zupełnie inny od tych, w których uczniowie uczestniczyli we wrześniu i październiku 2020 roku, bo nie odbywa się w prawdziwej sali szkolnej, a w przestrzeni, z którą mamy do czynienia codziennie (i to nie tylko w okresie zdalnej nauki), a więc w Internecie.

Przygotowany Escape Room ma formę gry, podczas której uczestnicy poznają siedem podstawowych zasad koniecznych do bezpiecznego posługiwania się Internetem. Warto sprawdzić czy my te zasady stosujemy i gdyby okazało się, że jednak nie, to koniecznie zacząć jak najszybciej to robić. Skala wyłudzeń internetowych z roku na rok jest coraz większa, a wpływa na nią niestety niewystarczająca świadomość użytkowników internetowych co do tego jak niebezpieczne dla nas, naszych danych i np. naszych finansów może być nierozsądne korzystanie z Internetu. Po co nam program antywirusowy? Jak odróżnić bezpieczne strony internetowe od tych niebezpiecznych? Na czym polega weryfikacja dwuetapowa i w czym może nam pomóc? Co się może stać kiedy otworzymy załącznik, którego nie zweryfikujemy? Co to są dane osobowe i na co powinniśmy uważać, kiedy ktoś prosi nas o ich podanie w Internecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie podczas wspólnej zabawy w Cyber Escape Roomie!

Na samym początku gry pojawi się kalkukator, na którym należy wpisać hasło, które pozwoli nam dostać się do Escape Roomu. Należy kliknąć kolejno pięć znaków tworzących tajny kod “2007=” – zawiera on w sobie rok, który jest ściśle powiązany właśnie z Dniem Bezpiecznego Internetu. A na czym polega to powiązanie? – sprawdźcie sami…. w Internecie 🙂

Escape Room to przede wszystkim zabawa grupowa, więc zachęcamy, aby poza uczniami wzięli w niej udział także rodzice – każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a wspólna zabawa i nauka poza tym, że daje najlepsze efekty może być po prostu przyjemną formą spędzenia wspólnie czasu!

wejście do Cyber Escape Roomu “Nieszczęśliwa siódemka”