AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ “SZKOŁA PAMIĘTA”

Nasza szkola włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

Klasa 8c wraz wychowawczynią Moniką Gryc-Narowską jak co roku udała się na Powazki Wojskowe. Jest to najbardziej znana nekropolia, gdzie spoczywa wielu sławnych i zasłużonych Polaków. Tradycja naszej szkoły jest coroczne odwiedzanie grobów Olimpijczykow-naszych patronów.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Alei Zasłużonych, zapaliliśmy znicze na pomnikach m.in. Kamili Skolimowskiej – wybitnej, zmarłej przedwcześnie lekkoatletki, Elwiry Seroczyńskiej – łyżwiarki szybkiej, Witolda Wojdy – szermierza, dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego, Tadeusza Ślusarskiego i Władysława Komara, Ireny Szewinskiej, Zdzisława Krzyszowiaka. Następnie przeszliśmy do kwatery, gdzie znajdują się groby z okresu wojen i powstań narodowych. Przy tych równo ustawionych nagrobkach młodzież zadumała się nad trudną historią naszego kraju. Warto wspomnieć, że mogił jest bardzo wiele. Spoczywają tam polegli w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. i młodzież z II wojny światowej. Nie sposób nie napisać tu o znanych nam bohaterach książki “Kamienie na szaniec” – Alku, Rudym i Zośce, oraz samym autorze – Aleksandrze Kamińskim. Nie można pominąć też poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, spoczywającego wraz z żoną Barbarą. Wspominaliśmy też Kazimierza Górskiego I Kazimierza Deynę, którzy tyle uczynili dla polskiego futbolu.

To uczucie trudne do opisania, gdy stoi się w miejscach pochówku tych, których podziwialiśmy, lub o których uczyliśmy się na lekcjach historii i języka polskiego. Myślę, że każdy powinien choć raz w życiu udać się na Powązki i doświadczyć tego co my. To niezwykłe wrażenie, gdy ma się wokół siebie historię. Jesteśmy odpowiedzialni za przekazywanie pamięci o niej innym. Nie możemy pozwolić, aby dokonania naszych wielkich przodków poszły w niepamięć, bo “kamienie wołać będą”.

Do akcji włączyła sie również klasa 3b. Uczniowie wybrali się na Stadion Narodowy, gdzie zapalili znicz pod pomnikiem Kazimierza Górskiego.

Więcej w zakładce Galeria.