2018/2019 – ŚWIETLICA SZKOLNA UL. CHUDOBY

WRZESIEŃ W NASZEJ ŚWIETLICY…

Wypoczęci, opaleni i uśmiechnięci przywitaliśmy nowy rok szkolny pełni entuzjazmu i radości z głowa pełną pomysłów do nowych zadań w naszej świetlicy. Miesiąc wrzesień obfitował w wiele zabaw i zajęć integrujących grupę świetlicową: „Kogo brakuje?”, ”Zgadnij kim jestem?”, „Lubię, gdy..”, „Puste miejsce”, itp. Oprócz zabaw zespołowych, zajęć sportowych oraz zajęć na świeżym powietrzu, mieliśmy okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w naszej świetlicy i szkole oraz regulaminem naszej świetlicy.

W kolejnym tygodniu nie zabrakło miejsca na wakacyjne wspomnienia oraz pamiątki z wakacyjnych podróży. Zajęcia te zaowocowały wieloma pracami plastycznymi, które zdobiły nasze sale świetlicowe. We wrześniu pogoda nas rozpieszczała wrzesień w naszej świetlicy minął bezpiecznie, ciekawie i bez wątpienia atrakcyjnie.

Zresztą zobaczcie sami…

PAŹDZIERNIK W NASZEJ ŚWIETLICY…

Nastała jesień… Przywitaliśmy Panią Jesień z radością, choć nutą nostalgii…

W miesiącu październiku – bawiliśmy się w różne zabawy np. „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”, „Chodzi lisek koło drogi”, „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Były zabawy, które integrowały grupę pt. „Lubię gdy” i inne. Dzieci chętnie grały w gry stolikowe, bawiły się klockami, śpiewały piosenki. Oprócz tego odbywały się zabawy i zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, jak tylko pogoda nam na to pozwalała… Czytaliśmy bajki „Czytanie na śniadanie”.

W październiku obchodziliśmy „Dzień głośnego czytania” odbył się również konkurs, w którym nasi uczniowie z kl. IE zdobyli zaszczytne I oraz III miejsce.

LISTOPAD W NASZEJ ŚWIETLICY…

Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam szare i smutne. Jednak w naszej świetlicy nie ma miejsca na ponury nastrój!

W świetlicach wszystkich klas pamiętano o ważnych, listopadowych datach. 100 rocznicę odzyskania suwerenności, a także miejsca na mapie świata naszego państwa uczciliśmy w całej szkole. Utrwaliliśmy wiedzę na temat historycznych wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości. Powstały prace przedstawiające symbole narodowe. Odbyły się uroczystości oraz zajęcia krzewiące wrażliwość patriotyczną, uświadamiające uczniom i przedstawiające drogę do wolności. Uczniowie nauczyli się hymnu – Mazurka Dąbrowskiego, jego znaczenia dla kraju, wykazali właściwą postawę. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni. Dzieci mają szacunek dla wartości i spuścizny pozostawionej przez naszych przodków.

Odbyło się też wiele interesujących zajęć. „Żyjmy zdrowo!” – to hasło, które powinno przyświecać nam przez całe życie. A oto niektóre z realizacji tego projektu: „Mamy te moce, jemy owoce”- zdrowe odżywianie, wszystkie klasy pierwsze wspólnie z Paniami przygotowywały owocowe szaszłyki. 25 listopada w świetlicach odbył się Dzień Pluszowego Misia. Była to prezentacja maskotek, quizy i konkursy.

GRUDZIEŃ W NASZEJ ŚWIETLICY…

Grudzień to prezenty, słodycze i inne pyszności. Grudzień to wielkie porządki, wielkie gotowanie i dużo radości. Jednak ten ostatni miesiąc roku to przede wszystkim czas spełniania dobrych uczynków, czas zadumy, refleksji i wyciszenia w gronie najbliższych nam osób. Ale zacznijmy od początku: na początku była „Barbórka”, czyli święto wszystkich górników. Co prawda nie mieszkamy na Śląsku, ale ciekawie było dowiedzieć się o tradycjach tego regionu, a nawet posłuchać naprawdę obco brzmiącej śląskiej gwary.

Cały grudzień w naszej Świetlicy upłynął nam na czytaniu świątecznych bajek i opowiadań, takich jak: „Bajki z kraju Mikołajów”, „Renifery Świętego Mikołaja”, czy „Sekretna księga Świętego Mikołaja”. Czy wiedzieliście, że kiedyś Mikołaj nie miał czerwonego stroju, tylko biały, i, pewnego razu, gdy stąpał po ośnieżonym dachu, zostawiwszy prezenty w pewnym domu, jego renifery nie zauważyły go i odleciały bez niego? Od tej pory nasz kochany Święty kojarzony jest ze strojem w kolorze Czerwonego Kapturka. Grudzień upłynął nam też na przygotowywaniu świątecznych dekoracji i ozdabianiu naszej sali, co oczywiście łączyło się z dużą frajdą i całym mnóstwem dobrej zabawy. Tuż przed Świętami Świetlica przybrała kształt „Świątecznie Zaczarowanej Krainy”.

STYCZEŃ W NASZEJ ŚWIETLICY…

Podczas styczniowych zajęć rozmawialiśmy o srogiej zimie, która, w tym roku, zdążyła już pokazać swoje dwa oblicza – groźne i to nieco łagodniejsze. Tuż przed zimowymi feriami, pamiętaliśmy o tym, aby przypomnieć sobie, iż w pierwszym tygodniu należało odwiedzić swoich ukochanych Dziadków i złożyć im najlepsze życzenia z okazji ich święta. Wykonaliśmy też parę gustownych prezentów dla Babci i Dziadka. Nie mogliśmy również zapomnieć o „Bezpiecznych feriach”! Porozmawialiśmy o tym co należy robić, a czego unikać, aby zimowy odpoczynek rzeczywiście był dla nas bezpieczny i abyśmy cali i zdrowi mogli wrócić w lutym do szkoły. W styczniu czytaliśmy „Baśnie mniej znane” autorstwa Hansa Christiana Andersena, oraz bardziej znane, jak na przykład ”Królowa śniegu”. Na koniec semestru, miało miejsce rozstrzygnięcie bardzo ważnego świetlicowego konkursu rodzinnego na najpiękniejszą rymowankę związaną z dniem Babci i Dziadka. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w życiu świetlicy, oraz do prezentowania postawy i zachowań godnych naśladowania w drugim semestrze. Warto wspomnieć również o tym, iż styczniowy śnieg, który zaszczycił nas swoją obecnością, dostarczył nam niemałej frajdy. ☺